Wi-Fi 6? 5G UC? Šta znače oznake na vašem internet signalu?

U svetu internet konekcije, slova i brojevi pored signalnih traka ponekad mogu biti zbunjujući. Bilo da vidite “Wi-Fi 6” ili starije oznake poput “3G” i “E”, ovi akronimi govore mnogo o brzini i kvalitetu vaše veze. 

Hajde da razjasnimo šta ovi akronimi znače

PCPress.rs Image

Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 je najnovija generacija Wi-Fi tehnologije, poznata i kao 802.11ax. Nudi veće brzine i bolje performanse u gužvama. Ako vidite “Wi-Fi 6” na svom uređaju, povezani ste na mrežu koja može da podrži više uređaja koji strimuju visokokvalitetne video sadržaje, igraju igre ili rade od kuće bez usporavanja. Ova tehnologija je dizajnirana da prati sve veći broj uređaja povezanih na kućne mreže. Wi-Fi 6 je mnogo brži od prethodnog Wi-Fi 5 standarda, sa brzinom od 9,6 Gbps, što je 3,5 Gbps više nego kod prethodne verzije. Glavna prednost Wi-Fi 6 je njegova sposobnost da efikasnije upravlja mrežnim saobraćajem, osiguravajući da vaši uređaji dobiju najbolju moguću vezu čak i kada je mnogo uređaja istovremeno povezano.

5G UC, 5G UW, i 5GE

5G je peta generacija tehnologije mobilnih mreža. Ona dolazi posle 4G mreže. 5G konekcija nudi veće brzine u gigabitima, pouzdanost i malu latenciju. Prosečna brzina 5G mreže je od 50 Mbps do 2000 Mbps uz latenciju manju od 1 ms. Latencija je vreme potrebno da podaci putuju od vašeg uređaja do servera (kao što je veb-sajt) i nazad. Zamislite da pošaljete poruku nekome i čekate da oni odgovore – latencija je vreme koje taj proces traje. Niža latencija znači brži odgovor. Visoka latencija može uzrokovati kašnjenje video poziva ili sporost u igrama. 5G mreža je odlična za strimovanje, igranje online igara i brže preuzimanje velikih fajlova.

5G nije samo jedan tip 5G mreže. Operateri nude različite vrste 5G mreža, sa različitim brzinama. Različiti operateri koriste različite dodatke uz 5G oznaku.

5G UC označava “5G Ultra Capacity” i ako to vidite, povezani ste na T-Mobile mrežu. T-Mobile koristi ovu oznaku za brže, srednje ili visoke opsege 5G mreže. Ova mreža je odlična za upravljanje velikim brojem korisnika u gustim urbanim sredinama. Sa višom frekvencijom, ova mreža je mnogo brža od 4G i 5G niskih opsega, ali ne doseže toliko daleko.

5G UW znači “5G Ultra Wideband” i predstavlja Verizonovu oznaku za visoke i srednje opsege 5G mreže. Ako ste povezani na 5G UW visoke frekvencije (mmWave), možete postići izuzetno velike brzine u gigabitima. Ova mreža može podržati zahtevne aplikacije poput 4K striminga uživo, proširene i virtuelne realnosti i gejminga.

5GE znači “5G Evolution” i to je samo marketinški naziv za naprednu 4G LTE mrežu. Ako ovo vidite na svom uređaju, i dalje ste povezani na 4G mrežu.

4G/LTE

4G LTE znači “Fourth Generation Long-Term Evolution”. LTE je pojam koji obuhvata mreže koje su dizajnirane da dostignu prave 4G brzine. Prosečna brzina 4G je od 5 Mbps do 100 Mbps, sa latencijom od 30 do 50 ms. LTE pruža brze internet brzine i pouzdane veze za vaš telefon, omogućavajući vam da strimujete video, pretražujete internet i koristite aplikacije uz minimalna kašnjenja.

H/H+

H i H+ na vašem telefonu predstavljaju HSPA (High-Speed Packet Access) i HSPA+, odnosno unapređene oblike 3G tehnologije. HSPA pruža brže brzine prenosa podataka od starijih tehnologija poput EDGE-a, dok je H+ još brži i približava se 4G brzinama.

3G

3G je treća generacija mobilne mrežne tehnologije koja vam omogućava da obavljate telefonske pozive, šaljete poruke i pristupate internetu na vašem telefonu. Prosečne brzine 3G mreže su od 1,1 Mbps do 20 Mbps. Iako je mnogo sporija u poređenju sa 4G i 5G, 3G je bila prva mreža koja je omogućila svakodnevno korišćenje interneta na telefonu.

E (EDGE)

E ili EDGE znači “Enhanced Data Rates for GSM Evolution”, i to je korak unapred u odnosu na GPRS. EDGE je brža verzija GPRS-a, koja se nalazi između 2G i 3G tehnologije, pa se često naziva 2.5G. Kada vaš telefon prikazuje “E”, znači da ste na starijoj, sporijoj mreži. Ova mreža je dobra za osnovne zadatke poput provere emaila ili slanja poruka, ali nije idealna za strimovanje video zapisa ili brzo pretraživanje interneta.

2G

2G mreže su uvedene početkom 1990-ih i predstavljale su veliki napredak u odnosu na analogne sisteme 1G. Doneli su poboljšanja u digitalnoj tehnologiji, poput bolje kvalitete poziva i efikasnije komunikacije. Dok su 2G mreže nudile brzine do 64 kbps, što je bilo dovoljno za pozive i slanje poruka, nisu bile dizajnirane za intenzivno korišćenje interneta. Uprkos sporijim brzinama, 2G mreže su bile veliki korak napred, omogućavajući pouzdaniju i pristupačniju mobilnu komunikaciju i postavljajući temelje za mobilne tehnologije koje danas koristimo.

G (GPRS)

Kada vaša mreža prikazuje “G” na telefonu, to znači da ste povezani na GPRS (General Packet Radio Service), deo 2G tehnologije. GPRS je jedan od prvih oblika mobilne internet konekcije i nudi veoma spore brzine, obično oko 53 kbps. Sa G konekcijom možete obavljati osnovne zadatke poput slanja SMS poruka, provere emaila ili lakog pretraživanja interneta, ali aktivnosti poput strimovanja videa ili preuzimanja velikih fajlova će biti izuzetno spore.

Šta utiče na jačinu internet signala?

Na jačinu vašeg internet signala utiče nekoliko faktora. Najčešći je udaljenost od tornja (ili Wi-Fi rutera). Što ste dalje, signal će biti slabiji. Mrežna gužva je takođe jedan od faktora. Ako mnogo ljudi koristi istu mrežu u isto vreme, posebno tokom špica, propusni opseg se deli između korisnika, što može dovesti do sporijih brzina za sve. Loše vreme takođe utiče na jačinu signala. Jaka kiša, oluje i jaki vetrovi mogu ometati signale, što dovodi do slabije konekcije.

Izvor: Howtogeek

Source link

U svetu internet konekcije, slova i brojevi pored signalnih traka ponekad mogu biti zbunjujući. Bilo da vidite “Wi-Fi 6” ili starije oznake poput “3G” i “E”, ovi akronimi govore mnogo o brzini i kvalitetu vaše…