Više od polovine stvari na internetu je napravio AI
Mnogo je onih koji tvrde da je više od polovine informacija koje su trenutno na internetu generisao AI, a dodaju i da se očekuje da situacija postane mnogo gora. Novu eru nazivaju „mračnim dobom“, i tvrde da za to ima više razloga.
Svet se očigledno menja. Jedna od većih promena je i to što ljudski rod sve manje ceni autentične sadržaje – umesto da koriste mozak, mnogi radije biraju neki od sada već mnogobrojnih AI alata. Nije veštačka inteligencija kriva – ljudi često dobre stvari koriste na potpuno pogrešne načine. Zato je valjda 57% sadržaja na internetu napravio AI (tako je bar bilo u septembru 2024. prema istraživanjima Amazon Web Services, sada je procenat možda i veći), a čak je više od polovine sadržaja za koje se plaća na blogovima kao što je Medium generisao AI.
Prema zaključcima do kojih se došlo u Amazon Web Services, najviše je prisutno mašinsko prevođenje – AI dakle neki sadržaj prevodi na više jezika. To je ujedno i najveći razlog što ima toliko AI sadržaja. Sadržaji koji su prevedeni na ovaj način su kraći, predvidljiviji, a uglavnom se radi o tekstovima koji ne zahtevaju posebno znanje da bi bili prevedeni. Drugim rečima – na internetu je sve više sadržaja niskog kvaliteta.
Ovde počine začarani krug – novi AI lati uče na ovim sadržajima koje je napravio AI. Sve funkcioniše kao kad se nešto kopira unedogled – kopija kopije, pa kopija te kopije, pa kopija te kopije… Takve stvari preplavljuju internet, a starih, dobrih sadržaja je sve manje – 38% web stranica koje su postojale 2013. godine više ne postoji. Stvari polako postaju sve gore, ali možda još uvek nije kasno da se odustane od loših tekstova i još gorih fotografija koje prave AI alati.
Možda će vas zanimati:
Mnogo je onih koji tvrde da je više od polovine informacija koje su trenutno na internetu generisao AI, a dodaju i da se očekuje da situacija postane mnogo gora. Novu eru nazivaju „mračnim dobom“, i…
Najnovije
- Android TV postaje lakši za korišćenje, Google smanjio minimalne memorijske zahteve
- Power Query: kombinovanje tabela iz foldera
- Voyo sadržaj od sada u Yettelu
- Novi memorijski čip mogao bi jednog dana učiniti da AI računari troše manje energije
- Stigla je javna iOS 18.2 beta verzija, probajte novu Siri sa ChatGPT pristupom u jednom potezu