Trump tvrdi da je Tajvan ukrao američku industriju čipova

Bivši predsednik SAD-a Donald Trump nedavno je izjavio da je Tajvan “ukrao” američku industriju proizvodnje čipova vrednu 500 milijardi dolara. U intervjuu za Bloomberg Businessweek, Trump tvrdi da je Tajvan preuzeo “gotovo 100%” industrije od SAD-a, što je izazvalo negodovanje stručnjaka iz industrije. Oni kažu da je Tajvan razvio svoju industriju poluprovodnika organski kroz viziju, naporan rad i investicije, a ne krađom.

Osnivač Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Morris Chang, smatra se ocem tajvanske industrije čipova. On je osnovao TSMC 1987. godine nakon duge karijere u industriji poluprovodnika u SAD-u. Chang je razvio inovativni model “čiste proizvodnje” gde se poluprovodnici proizvode prema dizajnu klijenata. Ovaj model omogućio je TSMC-u da se fokusira na proizvodnju i postane lider u industriji, proizvodeći više od 90 % najsavremenijih čipova na svetu.

TSMC je uspeo da se izdvoji zahvaljujući fokusu na proizvodnju, omogućavajući kompaniji da skalira proizvodne operacije i smanji troškove. Kompanija danas poseduje najnapredniju tehnologiju za proizvodnju čipova na svetu i planira dalja ulaganja. Model ugovorne proizvodnje, koji je Tajvan koristio i u drugim sektorima kao što su tekstil i potrošačka elektronika, pokazao se posebno uspešnim za industriju čipova.

Američki zakon CHIPS i Science Act

Stalna napetost u tajvanskom moreuzu i nestašica čipova tokom Covid-19 pandemije, podstakli su pozive na oživljavanje domaće proizvodnje čipova u SAD-u. U 2022. godini, predsednik Joe Biden potpisao je zakon CHIPS i Science Act sa ciljem povećanja domaće proizvodnje čipova i smanjenja oslanjanja na Tajvan i Južnu Koreju kada su u pitanju procesori naprednih karakteristika.

Trump-ov zahtev za “zaštitnom taksom”

Trump je takođe naveo da bi Tajvan trebao plaćati SAD-u za svoju odbranu, uporedivši američku vojnu zaštitu sa osiguravajućom kompanijom. Ovi komentari izazvali su nelagodu na Tajvanu, koji se oslanja na SAD kao ključnog partnera u svetlu sigurnosti i sve većeg rizika od kineske invazije.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Premijer Tajvana, Cho Jung-tai, izjavio je kako Tajvan nema planove da menja svoju strategiju istraživanja i razvoja, navodeći da ostrvo ima izuzetno talentovane tehničke stručnjake i povoljno okruženje za istraživanje, razvoj i investicije.

TSMC se suočava sa izazovima dok pokušava da proširi proizvodnju izvan granica Tajvana, uključujući tri fabrike u Arizoni, USA. Kompanija mora pronaći način da uspostavi proizvodni sistem koji odgovara lokalnoj kulturi kako bi postala istinski globalna kompanija.

Trump-ove tvrdnje da je Tajvan “ukrao” američku industriju čipova u najmanju ruku nemaju utemeljenje u realnim činjenicama,  tvrde stručnjaci iz ovog dela industrije koji ističu da je Tajvan razvijao svoju industriju kroz inovativne poslovne modele i ulaganja.

Tajvan i dalje igra ključnu ulogu u globalnoj proizvodnji poluprovodnika, dok SAD nastoje da ožive svoju domaću proizvodnju kako bi smanjile zavisnost od stranih proizvođača. U međuvremenu, TSMC nastavlja da vodi u industriji, suočavajući se sa izazovima globalne ekspanzije, izveštava CNN.

Source link

Bivši predsednik SAD-a Donald Trump nedavno je izjavio da je Tajvan “ukrao” američku industriju proizvodnje čipova vrednu 500 milijardi dolara. U intervjuu za Bloomberg Businessweek, Trump tvrdi da je Tajvan preuzeo “gotovo 100%” industrije od…