Trebalo bi da ažurirate svoj BIOS, ali možda ne tako često kao što mislite

Sistem BIOS na vašem računaru je kao mini operativni sistem za hardver na vašoj matičnoj ploči, koji povezuje vaš hardver. 

PCPress.rs Image

Trebalo bi da ažurirate svoj BIOS za poboljšane funkcije ili sigurnosne zakrpe

Kao i svaki softver, proizvođači matičnih ploča redovno izdaju ažurirane verzije BIOS-a i nude ih putem svojih web stranica. Možda se pitate da li bi trebalo odmah da ažurirate kada se pojavi nova verzija. Ponekad je to dobra ideja, jer ažuriranja BIOS-a donose sigurnosne zakrpe, nove funkcije i podršku za nadolazeći hardver. Takođe je dobra ideja da ažurirate njegove postavke rano kada je uređaj nov, kao što biste to učinili na bilo kojem Windows-based gaming handheld-u. Ponekad je, međutim, bolje sačekati i videti da li će se na Redditu ili na forumima za podršku proizvođača pojaviti postovi o problemima sa ažuriranjem BIOS-a, posebno ako vaš uređaj već radi dobro.

Zašto bi trebalo da ažurirate svoj BIOS?

Ažuriranja BIOS-a donose nove funkcije, kompatibilnost i ispravke grešaka

Kada je uređaj nov, kao gaming handheld ili nedavno puštena matična ploča, rana ažuriranja BIOS-a će ispraviti greške, doneti nove funkcije i učiniti hardver kompatibilnijim sa drugim komponentama. U toj situaciji obično ne treba oklevati sa instaliranjem ažuriranja, jer potencijalne koristi nadmašuju moguće negativne strane. Kada uređaji dostignu određenu fazu svog životnog ciklusa, ažuriranja BIOS-a obično rešavaju velike sigurnosne probleme kao što su Spectre i Meltdown, ili manje probleme koji pogađaju samo neke korisnike. U tom slučaju, treba izvršiti ažuriranje ako postoji potreba za sigurnosnom zakrpom, ali možda ne zbog manjih problema sa kompatibilnošću ako hardver radi dobro. Poslednji tip ažuriranja BIOS-a je onaj koji se priprema za nadolazeća lansiranja proizvoda u periodu pre dolaska nove linije CPU-ova. Ako ne planirate da nadogradite svoj CPU, nećete ažurirati BIOS, barem ne pre nego što se lansiraju novi CPU-ovi i saznate koja su druga poboljšanja u BIOS-u napravljena. Možda su vaši prioriteti drugačiji, i ne želite potencijalni pad performansi kada izađe sigurnosno ažuriranje. To je vaš izbor, mada preporučujemo da se bilo koje sigurnosno ažuriranje zaista primeni, jer sve što vaš računar čini sigurnijim je pobeda.

Da li postoje negativne strane ažuriranja BIOS-a?

Ponekad možete uneti nove greške ili smanjiti performanse

Kada ažuriranja BIOS-a rešavaju velike sigurnosne ranjivosti, kao što su Meltdown i Spectre napadi ili Zenbleed, često utiču na performanse. To je posebno tačno na starijem hardveru, gde se ublažavanje često mora raditi putem softvera, što je uvek sporije od mikrokodnih promena. Ponekad rizično ponašanje koje se zakrpi je takođe funkcija koja je u prvom redu obezbeđivala performanse, što dovodi do indirektnog efekta na ukupne performanse. Ažuriranja BIOS-a su mnogo manje rizična nego što su bila nekada, posebno sa nekim matičnim pločama koje imaju dva BIOS čipa, od kojih je jedan rezervni u slučaju problema.

Tačno je da ako nešto krene po zlu sa ažuriranjem BIOS-a, može doći do toga da vaš računar postane neupotrebljiv. Zato je važno da držite napajanje uključenim dok se ažuriranje odvija i da ne dirate ništa na tastaturi. Ako ažurirate ručnu konzolu ili laptop, obavezno priključite napajanje u zid, u slučaju da se baterija isprazni. Ažuriranje takođe može uvesti neke nove greške koje nisu bile prisutne u verziji sa koje ste nadogradili. Ako je to slučaj, možete ponovo flešovati prethodnu BIOS datoteku i vratiti se nazad dok proizvođač ne obezbedi ažuriranu datoteku.

Trebalo bi da ažurirate svoj BIOS za poboljšane funkcije ili sigurnosne zakrpe

Uprkos mogućnosti smanjenih performansi nakon sigurnosnih zakrpa, i dalje bi trebalo da ažurirate svoj BIOS kad god se zakrpi ozbiljna greška. Svako ažuriranje koje povećava sigurnost vašeg računara ili gaming handheld-a može biti samo dobra stvar i trebalo bi ga smatrati poboljšanjem zaštite, a ne padom FPS-a.

Izvor: Xda-developers

Source link

Sistem BIOS na vašem računaru je kao mini operativni sistem za hardver na vašoj matičnoj ploči, koji povezuje vaš hardver.  Trebalo bi da ažurirate svoj BIOS za poboljšane funkcije ili sigurnosne zakrpe Kao i svaki…