ProtonMail – sigurna i privatna e-pošta

ProtonMail je besplatan servis otvorenog koda za e-poštu, koji bezbednost i privatnost stavlja na prvo mesto. Postoji u verzijama za Windows, macOS, Linux, Android, iOS i kao veb servis.

Najvažnije osobine ProtonMail-a

Rad u ProtonMail-u na kreiranju, slanju i pretraživanju e-pošte je jednostavan i isti kao u drugim sličnim aplikacijama, pa nećemo o tome sada pisati, jer pretpostavljamo da su korisnici upoznati makar sa jednom takvom aplikacijom. Da bi se napravio korisnički nalog ne moraju se davati lični podaci (broj telefona, druga e-mail adresa). Dobićete jednu od slobodnih adresa sa ekstenzijom @proton.me ili @protonmail.com. Naravno, možete imati više ProtonMail naloga istovremeno.

ProtonMail je servis za e-poštu koji koristi enkripciju od početka do kraja (End-to-end encryption). To znači da su poruke šifrovane od trenutka slanja do onog kada je primalac otvori. Samo vi i osoba kojoj pišete može pročitati poruku. Sadržaj poruke nije dostupan ni samom ProtonMail-u. Radi bolje preglednosti i organizacije mogu se koristiti tagovi i folderi. Aplikacija nema reklame. Ako se poruka šalje van ProtonMail platforme, može se koristiti šifra koju primalac mora uneti da bi otvorio poruku. Aplikacija ima snažnu zaštitu od phishing-a, spam-a, špijuniranja i praćenja za svu vašu komunikaciju. Postoji opcija da se poruke automatski brišu posle određenog vremena.

ProtonMail vs Gmail

Daćemo kratko poređenje ProtonMail-a sa najpoznatijom aplikacijom za e-poštu – Gmail-om, da bi ga slikovitije opisali. ProtonMail je aplikacija otvorenog koda i eksperti su je pregledali u potrazi za propustima. Gmail je vlasnički softver. I Gmail može da šifruje poruke, ali sam Google ima pristup pošti. ProtonMail ima ograničeniju podršku za desktop klijente. Gmail koristi napredne filtere i pretraživanje pošte, a ProtonMail samo njihove osnovne mogućnosti. Gmail ima više opcija prilagođavanja korisničkog okruženja. ProtonMail ima dva ili tri gigabajta skladišnog prostora u besplatnoj varijanti, u odnosu na 15 GB koliko besplatno nudi Gmail, odnosno Google Drive. Gmail ima mnogo veći stepen integracije sa drugim Google servisima i aplikacijama. Plaćene verzije su nešto jeftinije kod ProtonMail-a.

Za koga je ProtonMail?

Programi sa povećanim nivoom bezbednosti i privatnosti su u trendu, što govori o tome da korisnici postaju svesniji postojanja i ozbiljnosti ovih problema. Nedavno smo imali post o još jednoj aplikaciji za komunikaciju sa naglaskom na bezbednost i privatnost – Jami, pa ako vam se ProtonMail svidi, verovatno će i Jami.

Osnovna verzija aplikacije je besplatna u verzijama veb servisa i za mobilne uređaje. Za desktop platforme važi dvonedeljni probni period. U slučaju da ProtonMail-ovi serveri budu hakovani, korisnički podaci ostaju sigurni, jer korisničku šifru zna samo korisnik.

ProtonMail je sasvim dobra alternativa ostalim servisima e-pošte. Očekujemo da će naročito interesovanje izazvati kod svih onih koji brinu o svojoj privatnosti i sigurnosti. To mogu biti novinari, advokati, poslovni ljudi i ostali koji barataju sa osetljivim podacima.

Dugme Preuzimanje ispod je link za sve verzije ovog e-mail servisa. Direktno možete preuzeti instalacioni fajl za Android OVDE, a za iOS OVDE. Veb servisu pristupate OVDE.

Platforma:
Windows, Linux, macOS, Android, iOS i veb servis

odricanje od odgovornosti

Ocenite:

Loading…


Source link

ProtonMail je besplatan servis otvorenog koda za e-poštu, koji bezbednost i privatnost stavlja na prvo mesto. Postoji u verzijama za Windows, macOS, Linux, Android, iOS i kao veb servis. Najvažnije osobine ProtonMail-a Rad u ProtonMail-u na…