Proboj tehnologije na polju nanokristala mogao bi učiniti TV ekrane svetlijim i solarne panele efikasnijim
Novo istraživanje predvođeno Univerzitetom Curtin otkrilo je način za poboljšanje prianjanja molekula na površinu sićušnih nanokristala, proboj koji bi mogao dovesti do napretka u svakodnevnim tehnologijama, od svetlijih TV ekrana i poboljšane medicinske dijagnostike do efikasnijih solarnih panela.
Glavni autor, docent Guohua Jia sa Curtinove Škole molekularnih i životnih nauka, izjavio je da je studija ispitivala kako oblik nanokristala cink-sulfida utiče na to koliko dobro se molekuli, poznati kao ligandi, prianjaju na njihovu površinu.
„Ligandi igraju ključnu ulogu u kontroli ponašanja i performansi nanokristala cink-sulfida u raznim važnim tehnologijama,“ rekao je docent Jia.
„U otkriću koje bi moglo otvoriti nove mogućnosti za razvoj pametnijih i naprednijih uređaja, naša studija je pokazala da ravniji, ujednačeniji čestice, nazvane nanoplates, omogućavaju čvršće prianjanje liganda, u poređenju sa drugim oblicima kao što su nanotačke i nanoprutovi.”
Poboljšanje efikasnosti uređaja kroz kontrolu oblika
„Podešavanjem oblika ovih čestica, mogli smo kontrolisati način na koji komuniciraju sa okolinom i učiniti ih efikasnijim u različitim primenama.
„Od svetlijih LED svetala i ekrana do efikasnijih solarnih panela i detaljnijih medicinskih snimaka, sposobnost kontrole oblika čestica mogla bi revolucionisati efikasnost i performanse proizvoda.“
Docent Jia je istakao da ovo otkriće može unaprediti performanse uređaja poznatih kao optoelektronika, koji ili proizvode svetlost ili koriste svetlost za obavljanje funkcija.
„Optoelektronika je ključna u mnogim modernim tehnologijama, uključujući telekomunikacije, medicinske uređaje i proizvodnju energije,“ dodao je Jia.
Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.
„Sposobnost efikasne manipulacije svetlom i električnom energijom je od suštinskog značaja za napredak bržih, efikasnijih i kompaktnijih elektronskih sistema.”
„Ovo uključuje LED diode, koje pretvaraju električnu energiju u svetlost i koriste se u svemu, od sijalica do TV ekrana, kao i solarne ćelije koje pretvaraju svetlost u električnu energiju, napajajući uređaje pomoću sunčeve svetlosti, piše SciTechDaily.
„Ostali uređaji koji bi mogli biti unapređeni ovim otkrićem uključuju fotodetektore, koji detektuju svetlost i pretvaraju je u električni signal, kao što je slučaj u kamerama i senzorima, kao i laserske diode korišćene u optičkoj komunikaciji koje pretvaraju električne signale u svetlost za prenos podataka.“
Novo istraživanje predvođeno Univerzitetom Curtin otkrilo je način za poboljšanje prianjanja molekula na površinu sićušnih nanokristala, proboj koji bi mogao dovesti do napretka u svakodnevnim tehnologijama, od svetlijih TV ekrana i poboljšane medicinske dijagnostike do…
Najnovije
- iPhone će uskoro prikazivati koliko vremena će se puniti telefon
- Microsoft nudi korisnicima Windows-a 10 sigurnosna ažuriranja za 30 dolara
- Sve češće najave, otkrivaju tačan datum izlaska Android 16 verzije
- Koji veliki, udoban ultrabook za rad?
- Netflix dodaje mogućnost da lakše delite i premotavate omiljene scene