Porast broja sajber-napada na kritičnu infrastrukturu
U toku 2023. godine, desilo se više od 420 miliona napada na kritičnu infrastrukturu, što znači da je u proseku svake sekunde pokušano 13 napada. U odnosu na 2022. godinu, to je povećanje od 30 procenata. Ove podatke iznela je bezbednosna kompanija KnowBe4.
Izveštaj koji su oni objavili ukazuje da je targetiranje kritične infrastrukture u globalnom porastu i da to donosi velike rizike za nacionalnu bezbednost i ekonomsku stabilnost država. Ovakvi napadi imaju za cilj kontrolu nad sistemima s kojima mogu da prekinu poslovne aktivnosti, ali i da preuzmu važne i poverljive podatke. Primarne mete su kompanije u energetskom sektoru, transportu i komunikacijama.
Istraživanje je pokazalo i da se svakog dana pronalazi oko 60 novih ranjivosti. U 2022. godini otkriveno je 21.000 takvih ranjivosti, dok se očekuje da će ove godine biti otkriveno između 23.000 i 24.000. Ako gledamo period od 2020. godine, broj sajber-napada se učetvorostručio od 2020. godine, dok je samo u 2023. godini udvostručen u odnosu na prethodnu godinu.
Ova saznanja predstavljaju znak za uzbunu, jer je očigledno da kompanije još uvek nisu dovoljno obaveštene o tome. Takođe, važno je znati da ne postoji dovoljno snažna odbrana od njih i da je zato neophodno da se preventivno deluje. Svaka organizacija, bez obzira na veličinu ili industriju ima svoju ulogu u ostvarenju globalne bezbednosti infrastrukture i mora da se prema tome odnosi kao prema najvažnijem zadatku.
Izvor: Betanews
Možda će vas zanimati:
U toku 2023. godine, desilo se više od 420 miliona napada na kritičnu infrastrukturu, što znači da je u proseku svake sekunde pokušano 13 napada. U odnosu na 2022. godinu, to je povećanje od 30…
Najnovije
- BIZIT 2024: Pogledajte snimak oba konferencijska dana
- Apple MacBook Air sa OLED ekranom mogao bi biti odložen do 2027. godine
- Samsung Galaxy S24 među deset najprodavanijih telefona u SAD, prvi put nakon S9 serije
- Max najavljuje mere protiv deljenja lozinki, po uzoru na Netflix
- Sony ugasio Firewalk Studio | PC Press