Ovo je razlog zašto Google Pixel telefoni nikada neće koristiti Qualcomm čipsete
Google Pixel 6 je prvi započeo kompanijin put sa Tensor čipsetom, čiji su naslednici odmah upotrebljeni u novijim modelima. Kompanija iz Mountain Viewa suočila se sa ozbiljnim kritikama zbog favorizovanja svojih čipseta u odnosu na Qualcomm-ove, što je dovelo do toga da su ovi skupi flagship telefoni znatno sporiji od konkurencije, uz česte prijave pregrevanja.
Google će konačno uspeti da obuzda termalna pitanja svog prilagođenog silicijuma prelaskom na TSMC-ov 3nm N3E proces za Tensor G5, ali prema procurelim dokumentima, kompanija verovatno nikada neće sarađivati sa Qualcomm-om jer želi da svoj biznis sa pametnim telefonima učini održivim.
Niko ne može da ospori da je Snapdragon 8 Elite najbolji Qualcomm-ov čipset do sada, s novim proizvodnim procesom i mogućnostima koje pariraju ili čak nadmašuju Apple A18 Pro. Nažalost, njegova cena od 240 dolara po jedinici primorava proizvođače telefona da ili znatno smanje profitne margine ili da prave kompromise u drugim komponentama kako bi zadržali pozitivan saldo.
Google Pixel telefoni moraju imati jeftine i održive procesore
Za Google, ako je izbor između obezbeđivanja održivog poslovanja za Pixel seriju u odnosu na korišćenje Qualcomm čipseta radi boljih performansi i efikasnosti, a koji možda ne bi trajali kroz nekoliko generacija zbog visokih troškova, razumljivo je zašto se Google odlučuje za prvu opciju. Tehnološki gigant je poznat po zatvaranju svojih projekata koji ne ostvaruju finansijski uspeh, i to često u roku od par godina.
Google-ova želja da postigne nisku cenu za Tensor čipset pokazuje ozbiljnost sa kojom kompanija pristupa Google Pixel porodici. Prema Android Authority-ju, novi finansijski cilj je smanjenje cene po Tensor jedinici na 65 dolara.
Ovo je svakako težak zadatak, što je možda i razlog zbog kojeg je Samsung bio Google-ov partner u proizvodnji godinama. Iako je TSMC na čelu silicijumske industrije, njegovi troškovi proizvodnje verovatno neće biti smanjeni u bliskoj budućnosti, što znači veći trošak za Google kada krenu isporuke 3nm Tensor G5 čipseta za Pixel 10.
Istovremeno, Google Pixel mora zadržati neku konkurentnost sa rivalima, čak i ako to znači uvođenje sporijeg Tensor čipseta, što kompaniju stavlja u veoma tešku poziciju. Vrednujući trud koji Google ulaže kako bi tržište pametnih telefona ostalo konkurentno sa godišnjim Pixel izdanjima, možda ne treba strogo ocenjivati njihove odluke, s obzirom na izazove u masovnoj proizvodnji, čak i polu-prilagođenog silicijuma.
Google Pixel 6 je prvi započeo kompanijin put sa Tensor čipsetom, čiji su naslednici odmah upotrebljeni u novijim modelima. Kompanija iz Mountain Viewa suočila se sa ozbiljnim kritikama zbog favorizovanja svojih čipseta u odnosu na…