Ove nove metalne pene obećavaju 90% poboljšanje u razmeni toplote za održivo hlađenje data centara

Švajcarski startup Apheros predstavio je novi način za rešavanje globalne potražnje za obradom podataka, podstaknute rastom veštačke inteligencije (AI) i velikih jezičkih modela (LLM-ova).

PCPress.rs Image

Metalne pene visoke poroznosti postavljaju nove standarde energetske efikasnosti u data centrima

Kompanija je razvila novu vrstu metalne pene za koju tvrdi da može revolucionisati sisteme hlađenja koji se koriste u data centrima. Kako pritisak na data centre nastavlja da se povećava, sistemi hlađenja postaju sve važniji za održavanje njihovog optimalnog rada, često čineći skoro 40% njihove ukupne potrošnje energije.

Efikasno rešenje za hlađenje data centara

Data centri su sve češće zaduženi za obradu složenih AI radnih opterećenja, koja zahtevaju specijalizovan hardver kao što su GPU-ovi i TPU-ovi. Ove komponente generišu značajne količine toplote, što zahteva napredne sisteme hlađenja kako bi se sprečilo pregrevanje i osigurala konzistentna performansa. Tradicionalno, data centri su se oslanjali na sisteme grejanja, ventilacije i klimatizacije (HVAC) za hlađenje. Međutim, kako se gustina servera povećava, ovi sistemi na bazi vazduha postali su nedovoljni. Da bi se rešila ova ograničenja, pojavile su se efikasnije metode hlađenja, uključujući uranjanje u tečnost i hlađenje direktno na čipu. Hlađenje uranjanjem uključuje potapanje servera u dielektričnu tečnost, dok hlađenje direktno na čipu cirkuliše rashladnu tečnost kroz hladne ploče pričvršćene za čipove. Oba metoda se oslanjaju na efikasnu razmenu toplote kako bi prenela toplotu sa čipova u rashladni medijum, gde dolaze do izražaja metalne pene kompanije Apheros. 

Metalne pene su dostupne u različitim kompozicijama, uključujući bakar, nikl, gvožđe i nerđajući čelik. Njihova struktura ima potpuno otvorenu poroznost sa međusobno povezanim porama, što rezultira površinom koja je 1000 puta veća u poređenju sa tradicionalnim rešenjima. Pene imaju gustine u rasponu od 0,9 do 2,2 g/cm³.

Apheros koristi patentiranu, lako skalabilnu metodu na bazi praha koja radi na sobnoj temperaturi, za koju kažu da rezultira konzistentnim svojstvima i visokom poroznošću otvorenih ćelija, zasnovanom na uspostavljenim tehnikama iz prehrambene industrije kao što su mus od čokolade i puslice, što omogućava stvaranje mehanički stabilnih pena. Metalne pene kompanije Apheros imaju visoku toplotnu provodljivost i mogu omogućiti do 90% poboljšanu razmenu toplote u poređenju sa tradicionalnim rešenjima. Ovo omogućava upotrebu rashladnih tečnosti sa višim temperaturama, što dovodi do uštede energije od 10-20% u sistemima hlađenja, smanjujući ne samo operativne troškove već i podržavajući rastuću potrebu za održivim radom data centara. Pene su optimalne za pasivne aplikacije hlađenja kao što su hladnjaci i pogodne su za hladne ploče sa jednofaznim i uranjanjem u tečnost u data centrima. Takođe postoji potencijal za dvostepeno hlađenje direktno na čipu. Štaviše, velika površina čini pene pogodnim za upotrebu kao elektrode i katalizatori. 

Julia Carpenter, suosnivač i generalni direktor kompanije Apheros, izjavila je za VentureBeat: „Ova metalna pena ultra-visoke površine ide direktno na čip i omogućava tečnosti da prolazi kroz nju. Dakle, u slučaju hlađenja na čipu, ona deluje kao kuhinjski sunđer sa vrlo finom poroznošću, kroz koji voda ili rashladna tečnost prolazi i odnosi toplotu. Ovo se dešava i kod hlađenja uranjanjem.”

„Povećanje efikasnosti prenosa toplote pomoću Apheros pena direktno se prevodi u energetske uštede, jer omogućava data centrima da koriste više temperature rashladne tečnosti. Ovo je ključno, jer omogućava razmenu toplote sa spoljnim vazduhom bez upotrebe tornjeva za isparavanje ili energetski zahtevnih procesa poput kompresije.”

Izvor: Techradar

Source link

Švajcarski startup Apheros predstavio je novi način za rešavanje globalne potražnje za obradom podataka, podstaknute rastom veštačke inteligencije (AI) i velikih jezičkih modela (LLM-ova). Metalne pene visoke poroznosti postavljaju nove standarde energetske efikasnosti u data…