Osvajači Nobelove nagrade za pionirski rad u veštačkoj inteligenciji upozoravaju na rizike upotrebe AI

Britansko-kanadski naučnik Džefri Hinton i Amerikanac Džon Hopfild osvojili su Nobelovu nagradu za fiziku u utorak, 8. oktobra, za svoj pionirski rad na osnovama veštačke inteligencije. Njihova istraživanja o neuronskim mrežama iz 1980-ih postavila su temelje za današnje sisteme dubokog učenja, koji obećavaju da će revolucionirati društvo, ali su takođe izazvali zabrinutost zbog potencijalnih rizika.

Obojica naučnika su izrazila upozorenja u vezi sa tehnologijom koju su pomogli da stvore. Hinton, poznat kao “Kum veštačke inteligencije”, privukao je pažnju 2023. godine kada je napustio svoju poziciju u Google-u kako bi upozorio na “duboke rizike po društvo i čovečanstvo” koje AI donosi. U martu prošle godine, na pitanje da li AI može uništiti čovečanstvo, odgovorio je: “Nije nezamislivo.”

Duboki rizici po društvo i čovečanstvo

Nobelov komitet je naveo da su nagrađeni “za fundamentalna otkrića i pronalaske koji omogućavaju mašinsko učenje sa veštačkim neuronskim mrežama.” Predsednica Nobelovog komiteta za fiziku, Elen Muns, istakla je da su ovi alati postali deo naše svakodnevice, uključujući prepoznavanje lica i prevođenje jezika. Iako je pohvalila potencijal AI, Muns je naglasila da je “brzi razvoj takođe izazvao zabrinutost za našu kolektivnu budućnost” i da “ljudi nose odgovornost za bezbedno i etičko korišćenje ove nove tehnologije.”

Hopfild, profesor emeritus na Prinstonu, poznat je po stvaranju “Hopfildove mreže”, takođe poznate kao asocijativno pamćenje, koja se može koristiti za skladištenje i rekonstrukciju slika i drugih obrazaca u podacima. On je, zajedno sa Hintonom, pozvao na dublje razumevanje modernih AI sistema kako bi se sprečilo da oni izmaknu kontroli, nazivajući nedavne napretke u tehnologiji “veoma uznemirujućim.”

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Hinton je dobio priznanje za razvoj “Bolcmanove mašine”, uvodeći metodu koja može autonomno pronalaziti karakteristike u podacima i izvršavati zadatke poput identifikacije specifičnih elemenata na slikama. Izjavio je da je “zapanjen” dobijanjem nagrade i da veruje da će AI imati “ogroman uticaj” na društvo. “Biće uporedivo sa industrijskom revolucijom, ali umesto da nadmaši ljude u fizičkoj snazi, AI će ih nadmašiti u intelektualnim sposobnostima,” rekao je Hinton.

Ova priznanja ističu ne samo naučni doprinos dvojice istraživača, već i njihovu zabrinutost zbog etičkih implikacija veštačke inteligencije. Njihova upozorenja naglašavaju potrebu za odgovornim pristupom razvoju i primeni AI tehnologija, kako bi se osiguralo da one služe čovečanstvu na pozitivan način, piše LeMonde.

Source link

Britansko-kanadski naučnik Džefri Hinton i Amerikanac Džon Hopfild osvojili su Nobelovu nagradu za fiziku u utorak, 8. oktobra, za svoj pionirski rad na osnovama veštačke inteligencije. Njihova istraživanja o neuronskim mrežama iz 1980-ih postavila su…