OpenAI tvrdi da poslovi koji se izgube zbog AI nisu trebali ni da postoje
Generativna veštačka inteligencija (AI) od starta predstavlja egzistencijalnu pretnju umetnicima — ne zbog toga što je ‘umetnost’ koju proizvodi nužno dobra, već zato što služi kao jeftina zamena za plaćanje ljudskih kreativaca, od kojih su mnogi već izgubili posao.
Ovaj potencijal — i tekuće — uništavanje poslova, među umetnicima ili drugim profesijama, je osetljiva tema. A šta glavni tehnološki direktor OpenAI-a, Mira Murati, ima da kaže o tome? Pa, Murati, čiji su PR gafovi često zvučali kao izuzetno neosetljivi, ponovo je izazvala buru hrabro sugerišući da svi umetnici koji izgube posao zbog AI verovatno to zaslužuju — i da nikada nisu trebali biti zaposleni.
“Neki kreativni poslovi možda će nestati,” rekla je Murati u intervjuu na Thayer School of Engineering na Dartmouth Univerzitetu prošlog meseca, kako prenosi Fortune. “Ali možda nisu trebali biti tu na prvom mestu.”
CTO OpenAI-a takođe je govorila o tome kako AI može uticati na tržište rada u širem smislu.
“Nisam ekonomista, ali svakako predviđam da će se mnogi poslovi promeniti. Neki poslovi će nestati, novi će se pojaviti,” rekla je Murati, prema Fortuneu. Po njenom mišljenju, poslovi koji su “strogo repetitivni” će postati suvišni zbog AI.
AI može dovesti do apokalipse poslova
Koliko god te prognoze bile neodređene, pravi ekonomisti se slažu. Izveštaj Instituta za javnu politiku u Velikoj Britaniji, na primer, upozorio je na predstojeću “apokalipsu poslova”, otkrivši da su početni, honorarni i administrativni poslovi među onima koji su najviše u riziku u bliskoj budućnosti.
Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.
Trenutno, izveštaj sugeriše, poslovi koji se sastoje od repetitivnih kognitivnih zadataka su ugroženi od strane ChatGPT-a i drugih velikih jezičkih modela — kao što su poslovi u korisničkoj službi i pozivnim centrima koji se već postepeno ukidaju.
Murati-jeve primedbe savršeno sumiraju neosetljivost koju mnogi tehnološki lideri — i mali AI entuzijasti — imaju prema dosadnoj temi automatizacije poslova.
Izvršni direktor OpenAI-a Sam Altman, kome takođe nisu strane kontraverzne izjave, često je govorio o ovom pitanju. On je otvoreno upozoravao — možda previše fatalistički kao čovek koji je na čelu inicijative usvajanja AI — da “poslovi definitivno odlaze, tačka.”
Ali čak i Altmanovi komentari, naizgled ozbiljni u tonu, zvuče kao reči veštog govornika u poređenju sa Murati-jevim nepromišljenim predviđanjima. Ranije ove godine, Murati je bila kritikovana kada su je pitali u vezi OpenAI novog servisa za generisanje video sadržaja, nazvanog Sora, i toga odakle dolaze svi podaci neophodni za njegovu obuku. Kada su je pitali da li je treniran na video zapisima sa YouTube-a, što bi moglo predstavljati ogromno kršenje autorskih prava, zbunjeno je odgovorila.
“Zapravo nisam sigurna u to,” rekla je Murati stidljivo, ne mnogo drugačije od chatbot-a koji je gurnut van svoje zone komfora. Sa takvom nesposobnošću, možda bi rukovodioci trebali biti na udaru AI, umesto kreativaca.
Generativna veštačka inteligencija (AI) od starta predstavlja egzistencijalnu pretnju umetnicima — ne zbog toga što je ‘umetnost’ koju proizvodi nužno dobra, već zato što služi kao jeftina zamena za plaćanje ljudskih kreativaca, od kojih su…
Najnovije
- BIZIT 2024: Pogledajte snimak oba konferencijska dana
- Apple MacBook Air sa OLED ekranom mogao bi biti odložen do 2027. godine
- Samsung Galaxy S24 među deset najprodavanijih telefona u SAD, prvi put nakon S9 serije
- Max najavljuje mere protiv deljenja lozinki, po uzoru na Netflix
- Sony ugasio Firewalk Studio | PC Press