Naučnici genetski modifikovali bakteriju tako da otkriva kancerogene ćelije
Međunarodni tim naučnika razvio je novu tehnologiju koja može pomoći u otkrivanju (ili čak u lečenju) raka na teško dostupnim mestima, kao što je debelo crevo. Tim je objavio rad u časopisu Science za tehnologiju nazvanu CATCH, ili ćelijski test za ciljani horizontalni transfer gena određen CRISPR-om.
Za svoje laboratorijske eksperimente, naučnici su koristili vrstu bakterije pod nazivom Acinetobacter baylyi. Ova bakterija ima sposobnost da prirodno preuzme slobodno plutajuću DNK iz svog okruženja, a zatim je integriše u sopstveni genom, što joj omogućava da proizvodi novi protein za rast.
Ono što su naučnici uradili je promenili genetiku bakterije A. baylyi kako bi ona sadržala dugačke sekvence DNK koje oponašaju DNK pronađenu u ljudskim kancerogenim ćelijama. Ove sekvence služe kao neka vrsta jedne polovine rajsferšlusa, koji se zaključava za uhvaćenu DNK kancerogenih ćelija. Za svoje testove, naučnici se fokusiraju na mutirani KRAS gen koji se obično nalazi u kolorektalnim tumorima. Ako bakterija A. baylyi pronađe mutiranu DNK i integriše je u svoj genom, takođe se aktivira povezani gen otpornosti na antibiotike. To je ono što je tim koristio da potvrdi prisustvo malignih ćelija.
Dok su naučnici uspeli da otkriju DNK tumora kod miševa kojima su ubrizgane ćelije kolorektalnog karcinoma u laboratoriji, tehnologija još uvek nije spremna da se koristi za pravu dijagnozu. Tim je rekao da još uvek radi na sledećim koracima, uključujući poboljšanje efikasnosti tehnike i procenu njenog učinka u poređenju sa drugim dijagnostičkim testovima.
„Najuzbudljiviji aspekt ćelijske zdravstvene zaštite, međutim, nije u pukom otkrivanju bolesti. Laboratorija to može da uradi“, napisao je Dan Vortli, jedan od autora studije. U budućnosti, tehnologija bi se takođe mogla koristiti za ciljanu biološku terapiju koja može primeniti tretman na određene delove tela na osnovu prisustva određenih DNK sekvenci.
Međunarodni tim naučnika razvio je novu tehnologiju koja može pomoći u otkrivanju (ili čak u lečenju) raka na teško dostupnim mestima, kao što je debelo crevo. Tim je objavio rad u časopisu Science za tehnologiju…
Najnovije
- Ažuriranja za Android 15 su počela da stižu na telefone — samo ne na tvoj
- Gigabyte predstavlja inovativne Z890 matične ploče, vrhunska AI, beskonačne performanse
- Osnovi sajber bezbednosti: Najbolji antivirusni softver za korisnike PC-a
- Ozbiljan kiks Qualcomm-a, otkrivena bezbednosna pretnja na Android telefonima
- Threads će prikazivati koliko pratilaca imate u fediverse-u