Najbolji old-school Linux window manager-i koji i dalje opstaju

Ako žudite za ranim danima Linuxa, još uvek možete instalirati i koristiti neke od svojih omiljenih interfejsa. 

PCPress.rs Image

Svaki od ovih menadžera prozora može se lako instalirati na distribucijama baziranim na Ubuntu-u

Iako možda nisu toliko integrisani i bogati funkcijama kao moderni sistemi, ovi povratci u ranu eru Linuxa mogu biti zabavni, a neki od njih su i dalje jednako efikasni kao nekada. Hajde da pogledamo pet ovakvih desktop okruženja.

Fvwm

Iako današnja verzija Fvwm-a nije sasvim ista i dalje zadržava osnovne karakteristike poput desktop menija (klikom bilo gde na radnu površinu) i neverovatnu brzinu, posebno na modernom hardveru.

Danas Fvwm dolazi sa bočnom trakom koja uključuje Linux pager, listu otvorenih prozora i sat. Osim bočne trake, imate meni na desktopu koji se otvara levim i desnim klikom. Levim klikom otvarate glavni Fvwm meni za pokretanje aplikacija i podešavanja, dok desnim klikom upravljate prozorima, uključujući opciju “shade” koja smanjuje prozor samo na naslovnu traku. Fvwm je minimalistički i konfiguriše se putem tekstualnih fajlova, što zahteva malo istraživanja da biste ga prilagodili svojim potrebama.

Window Maker

Window Maker je još jedan minimalistički desktop sa starinskim izgledom, pomalo podseća na AfterStep (koji je baziran na GNUStep-u). Window Maker uključuje dok koji sami kreirate dodavanjem lansera i ladica za aplikacije. Meni se otvara desnim klikom i ostaje otvoren dok ga ručno ne zatvorite. Poput Fvwm-a, Window Maker zadržava old-school osećaj i funkcionalnost, iako je prisutan na sceni još od 1997. godine.

Fluxbox

Fluxbox je verovatno najminimalističkiji window manager, sa jednostavnom trakom na dnu ekrana i desnim klikom za otvaranje desktop menija. Ono što izdvaja Fluxbox je mogućnost konfiguracije direktno iz menija, gde možete podešavati model fokusa, transparentnost, opcije za prozore i alatnu traku. Fluxbox je poznat po brzini i idealan je za starije računare ili kada vam je potrebna velika brzina.

 AfterStep

AfterStep zauzima posebno mesto, jer je bio prvi window managers koji je pokazao koliko desktop može biti fascinantan. Nudio je neverovatne mogućnosti prilagođavanja, poput potpune transparentnosti i širokog izbora tema. AfterStep je malo drugačiji od drugih desktop okruženja i zahteva neko vreme da se naviknete na njegov način rada, ali jednom kad ga savladate, otkrivate njegovu pravu moć.

Enlightenment

Enlightenment nudi most između prošlosti i budućnosti, sa dokom, desktop lanserima i meni sistemom. Iako ima moderan izgled, zadržava osećaj iz ranih 2000-ih. Najbolje iskustvo sa Enlightenment-om ćete imati na distribucijama poput Elive ili Bodhi, koje koriste Moksha desktop baziran na Enlightenment-u.

Svaki od ovih menadžera prozora može se lako instalirati na distribucijama baziranim na Ubuntu-u.

Izvor: Zdnet

Source link

Ako žudite za ranim danima Linuxa, još uvek možete instalirati i koristiti neke od svojih omiljenih interfejsa.  Svaki od ovih menadžera prozora može se lako instalirati na distribucijama baziranim na Ubuntu-u Iako možda nisu toliko…