Kineski AI sex roboti potencijalna pretnja bezbednosna pretnja?

Kada je Evropska unija usvojila Zakon o veštačkoj inteligenciji (AI) u martu, cilj je bio da se obezbedi prvi sveobuhvatni pravni okvir namenjen “podsticanju pouzdane AI u Evropi i šire, osiguravajući da AI sistemi poštuju osnovna prava, bezbednost i etičke principe, i da se bavi rizicima vrlo moćnih i uticajnih AI modela”.

Zakon se bavi ključnim izazovima u upravljanju moralnim i etičkim pitanjima ugrađenim u razvoj AI. Na vrhu četvorostepenog piramidalnog sistema rizika nalaze se oni koji predstavljaju “neprihvatljiv rizik”, koji bi trebali biti izričito zabranjeni.

Ovo uključuje potencijal za ličnu štetu koja proizlazi iz manipulativnih, obmanjujućih ili subliminalnih tehnika za uticanje na nekoga da donese odluku koju inače ne bi doneo; eksploataciju ranjivosti zbog starosti, invaliditeta ili specifičnog socioekonomskog statusa; korišćenje podataka za kategorizaciju pojedinaca; i štetan razvoj baza podataka za prepoznavanje lica.

Članak u Postu prošle nedelje jasno je stavio u fokus takve neprihvatljive rizike i identifikovao vrstu razvoja koja bi, ako se potpuno postigne, odražavala AI-ovu pretpostavku potpunih ljudskih sposobnosti. Evan Lee, izvršni direktor kompanije Starpery Technology iz Šenžena, kaže da njegova kompanija “razvija sledeću generaciju seks lutaka koje mogu vokalno i fizički interagovati sa korisnicima”.

Dok je Lee priznao da tehnološki izazovi ostaju za postizanje realne ljudske interakcije, cilj njegove kompanije nisu samo humanoidni sex roboti, već roboti sposobni za kućne poslove i pružanje nege osobama sa invaliditetom ili starijim osobama. Vest je podstakla karikaturistu Posta da se zapita da li bi takvi roboti mogli i kuvati.

Čak i najosnovniji misaoni eksperiment jasno pokazuje da ambicije Starpery-ja – i njihovih konkurenata – ne mogu biti potpuno ostvarene bez da ti roboti steknu fundamentalne ljudske sposobnosti koje će se sukobiti sa kategorijom “neprihvatljivog rizika” EU.

Kao važan centar globalne industrije seks igračaka vredne 35 milijardi američkih dolara, Kina će se verovatno naći u središtu fizičkih i etičkih izazova koji dolaze sa porastom korišćenja AI u širokom spektru industrija, piše SCMP.

S obzirom na paranoidnu imaginaciju SAD-a o tome šta se smatra pretnjom nacionalnoj bezbednosti, siguni smo da postoji neko u Pentagonu spreman da objasni zašto AI-osnažene seks lutke predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti.

Source link

Kada je Evropska unija usvojila Zakon o veštačkoj inteligenciji (AI) u martu, cilj je bio da se obezbedi prvi sveobuhvatni pravni okvir namenjen “podsticanju pouzdane AI u Evropi i šire, osiguravajući da AI sistemi poštuju…