Iz Kine stiže nuklearna baterija za pametne telefone čineći punjenje potpuno bespredmetnim


Nuklearna baterija vam se možda čini kao nešto iz daleke budućnosti ali ne, polako postaje potpuna realnost. Kineska kompanija po imenu Betavolt Technology počela je da radi na nuklearnim baterijama, i ako se ovo zaista pokaže kao funkcionalno, možete reći zbogom punjenju pametnih telefona. Na osnovu informacija koje smo dobili, kompanija radi na baterijama za različite uređaje.

Ono što je najbitnije, nuklearna baterija može zadržati napunjenost tokom 50 godina. Da, dobro ste čuli. Ako ova tehnologija ikada ugleda svetlost dana i postane uobičajena, sigurno je reći da će baterije naših pametnih telefona nadživeti mnoge od nas, piše Lenr-forum.

Nuklearna baterija bi mogla označiti kraj punjenja pametnih telefona

Nuklearna baterija bi mogla označiti kraj punjenja pametnih telefona jer bi mogla trajati i više od 50 godina. Kompanija je govorila o tome kako su oni pioniri “minijaturizacije nuklearnih baterija”. Betavolt Technology je uspela da smesti 63 nuklearna izotopa u modular koji je manji od novčića. Model se zove BV100 i sposoban je da proizvedee 100 mikrovata električne energije, što bi trebalo biti više nego dovoljno za pametni telefon.

Još nešto zanimljivo za napomenuti je da će ova nuklearna baterija pružati napon od 3V, a što se tiče veličine, meri samo 15 x 15 x 5mm. Kompanija tvrdi da čak možete spojiti ove baterije zajedno ako koristite uređaj koji zahteva više od jedne baterije.

Sada, za one koji se pitaju kako ove nuklearne baterije funkcionišu – koriste radioaktivni otpad kako bi generisale električnu energiju, a tehnologija je slična onoj koju nalazimo u svemirskim letelicama i pejsmejkerima. Kompanije su se neko vreme klonile ove tehnologije uglavnom zbog toga što se u takvoj vrsti tehnologije koristi zloglasni plutonijum.

Međutim, Betavolt je napravio verziju ove baterije sa slojem dijamantskog poluprovodnika i raspadajućim nikl izotopom. Kompanija čak tvrdi da nema curenja radijacije iz baterije i da nema ni toksičnih elemenata u smeši. Na papiru, to znači da ove baterije neće eksplodirati, i takođe mogu funkcionisati pri ekstremnim temperaturama od -60 do 120 stepeni Celzijusa.

Kompanija svakako ima ambiciozne planove za ove nuklearne baterije i nadamo se da će one biti dovoljne da učine koncept punjenja zastarelim. To svakako predstavlja veliki korak ka budućnosti, ali nismo sigurni kada ćemo videti ove baterije u pametnim telefonima. Baterija ove kompanije trenutno je u pilot fazi i uskoro će početi masovna proizvodnja, pa ako im ovo uspe, videćemo nešto zaista jedinstveno.



Source link

Nuklearna baterija vam se možda čini kao nešto iz daleke budućnosti ali ne, polako postaje potpuna realnost. Kineska kompanija po imenu Betavolt Technology počela je da radi na nuklearnim baterijama, i ako se ovo zaista…