iPhone prodaja u Kini opala za 30 posto, nastavak negativnog trenda verovatan i u 2024.


Telefoni najnovije Apple serije uređaja doživeli su neoubičajeno spori početak u Kini, a to se potom odrazilo ukupnim negativnim trendom po američku kompaniju u ovoj državi. Naime, iPhone prodaja u Kini opala je za čak 30 posto na godišnjem nivou, a analitičari očekuju da će se opadajući trend nastaviti i tokom 2024. godine.

Ostatak tržišta mobilnih uređaja u ovoj azijskoj zemlji porastao je u decembru, a nasuprot kompaniji Apple, Huawei je zabeležio impresivan rast zahvaljujući svojoj liniji telefona Mate 60 koja se pokazala veoma uspešnom na domaćem tržištu. Analizu dosadašnjeg stanja tržišta i prognoze o budućem priredili su analitičari kompanije Jefferies koje je predvodio Edison Li, piše Bloomberg.

Predstavljanje iPhone 15 serije dogodilo se samo dve nedelje nakon iznenadnog lansiranja Huawei Mate 60 Pro telefona. Vodeći Huawei telefon sadrži novi procesor proizveden u Kini, a patriotizam je bio zaslužan za to da se ljudi prebace na telefone ove kompanije, tvrde analitičari.

Tako je kineski tehnološki gigant uspeo da povrati neke od kupaca koje je prethodno izgubio u korist kompanije Apple. Jefferies procenjuje da je Huawei isporučio 35 miliona pametnih telefona 2023. godine, uz određena ograničenja u snabdevanju koja sprečavaju da taj broj bude još veći.

Američka kompanija je u decembru prošle godine zabeležila dvocifreni pad obima prodaje, a analitičari predviđaju da će se slična situacija nastaviti i ove, 2024. godine. Popusti na Apple asortiman pametnih telefona porasli su prošle nedelje na različitim portalima za onlajn kupovinu, smanjujući na taj način prosečnu prodajnu cenu, bez stimulisanja rasta njenog obima.

Apple je u Kini dobio povećan udeo u prodaji nakon što su SAD odsekle Huawei od vodećih svetskih proizvođača čipova 2020. godine, kao što je jedna od najuspešnijih fabrika na svetu, tajvanski TSMC. Vraćanje tehnološke kompanije sa sedištem u Šenženu konkurentnosti na tržištu mobilnih uređaja, doveo je do toga da je ona polako vraća svoj tržišni udeo i sada razvija sopstveni softverski ekosistem kako bi se takmičio sa iOS i Android operativnim sistemima.

Uz to, iako su sankcije prvobitno „zakucale“ Huawei u mesto, one su je naterale, da nakon vremena koje je iskoristila da se praktično presabere, u saradnji sa kineskim vlastima razvija domaću naprednu proizvodnju i dizajn čipova od kojih zavise svi elektronski uređaji, među kojima, naravno i telefoni.



Source link

Telefoni najnovije Apple serije uređaja doživeli su neoubičajeno spori početak u Kini, a to se potom odrazilo ukupnim negativnim trendom po američku kompaniju u ovoj državi. Naime, iPhone prodaja u Kini opala je za čak…