Intel razmatra razdvajanje svojih fabrika, da li će i on postati fabricless kompanija –

Prvi donekle značajan trač da Intel ozbiljno razmišlja o izdvajanja svojih fabrika za proizvodnju čipova (fabs) u zasebnu jedinicu, upravo je izašao na svetlost dana. Intelove poteškoće traju već toliko dugo da je ovo donekle bilo neizbežno, mada je i dalje je značajno da se to sada dešava.

Poslovni medij Bloomberg nije nepogrešivi izvor mudrosti i nije sve što objave uvek tačno, ali je ipak u pitanju veliki medij sa odličnim vezama. U tom kontekstu, Bloomberg izveštava da Intel trenutno vaga prednosti i mane izdvajanja svojih fabrika.

Drugim rečima, kompanija razmatra da li bi trebalo da proda fabrike koje proizvode sve njegove procesore – zapravo, one koje su nekada proizvodile sve njegove procesore pre nego što su te fabrike zapale u probleme, a Intel bio prinuđen da zamoli TSMC da napravi neke od njegovih čipova, poput Lunar Lake-a.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Intel bi tada bio više nalik Nvidiji i AMD-u, kompanijama koje samo dizajniraju čipove, a ne proizvode ih. Zapravo, bio bi veoma sličan AMD-u, jer je AMD nekada imao svoje fabrike koje je potom prodao u zasebnu entitet poznat kao GlobalFoundries.

GlobalFoundries je ostao značajan partner za proizvodnju za AMD neko vreme nakon izdvajanja. Ali relativno brzo, GlobalFoundries je sve više zaostajao u pogledu proizvodne tehnologije čipova. Danas, dva čipleta u Ryzen 9000 procesoru proizvodi TSMC, dok je najnapredniji čvor GlobalFoundries-a 12 nm, i oni su svedeni na proizvodnju jeftinijih, starijih čipova uglavnom za primene koje ne zahtevaju visoke performanse.

Intel bi postao kao Nvidia i AMD, bavio bi se samo dizajnom čipova

U svakom slučaju, Bloomberg tvrdi da Intel angažuje svoje bankare, Morgan Stanley i Goldman Sachs, da razrađuju različite scenarije izdvajanja fabrika, koji će biti predstavljeni Intelovom odboru već u septembru.

Opet, sve su to samo glasine i čak i ako su tačne, to su samo opcije koje se razmatraju, a ne gotova stvar za fabrike. Ali ako verujemo Bloombergu, Intel bi mogao da odluči da u osnovi proda svoje fabrike za mesec dana.

Da li će se to dogoditi? Ko zna. Možda je najzanimljiviji aspekt svega ovoga to šta to govori o ozbiljnosti Intelovih problema, budući da je ideja o izdvajanja fabrika postala predmet ozbiljnih spekulacija.

Kada se dugogodišnji lojalista Intel-a, Pat Gelsinger, vratio da vodi proizvođača čipova 2021. godine, jedan od ključnih stubova njegovog plana za obnovu Intel-a bio je da se Intelove proizvodne kapacitete transformiše u fabrike koje prave čipove ne samo za sam Intel, već i za spoljne kupce.

Fabrike su izdvojene u poslovnu jedinicu poznatu kao Intel Foundry, sa zadatkom da budu samoodržive. Do sada je Intel govorio uveliko o privlačenju novih kupaca za fabrike, i uspeo je da pridobije kupce kao što je Arm. Međutim, ta jedinica je gubila milijarde dolara svakog kvartala, pri čemu je najnoviji kvartalni gubitak porastao na 2,8 milijardi dolara sa 2,5 milijardi u prvom kvartalu 2024.

Intel bi mogao da tvrdi da je trenutno u fazi investiranja dok se priprema da svoj nadolazeći 18A proces za proizvodnju čipova učini značajnim konkurentom dominantnom igraču u proizvodnji naprednih čipova za kupce, tajvanskom TSMC-u. Ali podjednako, gubici ne mogu trajati zauvek.

Niko ne zna kako će se sve ovo odvijati. Ali ako Intel proda svoje fabrike, postaće bitno drugačija kompanija. Nemoguće je predvideti da li će to biti dobra stvar za Intel, a kamoli za PC industriju, piše PCGamer.

Source link

Prvi donekle značajan trač da Intel ozbiljno razmišlja o izdvajanja svojih fabrika za proizvodnju čipova (fabs) u zasebnu jedinicu, upravo je izašao na svetlost dana. Intelove poteškoće traju već toliko dugo da je ovo donekle…