Intel predstavio izuzetno brze AI čipove – nastojeći da se takmiči sa AMD-om u trci za prevlast u AI čipovima

Intel se suočava s izazovima poslednjih godina, posebno nakon lansiranja iPhone-a sa Apple silicijumom, kao i uspona industrije čipova za AI i data centre, u kojoj dominiraju Nvidia i AMD.

PCPress.rs Image

Xeon 6 i Gaudi 3 čipovi su dizajnirani za visokoperformansne AI zadatke

Međutim, kompanija ne sedi skrštenih ruku, te je najavila izlazak svojih Xeon 6 čipova i novih Gaudi 3 AI akceleratora.

Intel Xeon 6900 P-core serija, kako su ovi čipovi poznati, nudi do 128 jezgara za izuzetno zahtevne AI zadatke, udvostručujući performanse svojih prethodnika, sa većim brojem jezgara, većim memorijskim protokom i ugrađenom AI akceleracijom. Što se tiče Gaudi serije, novi Gaudi 3 AI akceleratori, namenjeni generativnoj veštačkoj inteligenciji, dolaze sa 64 Tensor CPU jezgra, osam motora za matrična množenja i 128 GB HBM2e memorije, nudeći do 20% veći protok i dvostruko bolju cenu i performanse u poređenju sa Nvidia H100 čipovima za LLaMa 2 70B inferencu.

Specifikacije koje Intel iznosi za Gaudi 3 i Xeon 6 čipove su zaista impresivne i ukazuju na to da je kompanija uspela da se delimično inovira i pokuša da izađe iz teškoća u kojima se nalazi.

Pored dizajniranja i proizvodnje čipova, Intel je takođe uspostavio partnerstva sa Dell-om i Supermicro-om kako bi radili na “zajednički projektovanim sistemima” koji su posebno prilagođeni specifičnim AI potrebama tih kompanija. Dell, sa svoje strane, razvija RAG rešenja zasnovana na Gaudi 3 i Xeon 6 čipovima.

Pazite na AMD – ili ne?

AMD je bio najveći dobitnik u AI čip prostoru zahvaljujući Intelovoj sporosti, dizajnirajući moćne čipove koji se proizvode u TSMC-u. To je uspešan poslovni model koji Intel nije uspeo da replicira ili poremeti. Kompanija planira da u drugoj polovini 2024. godine pusti u prodaju svoju petu generaciju EPYC Turin 3nm čipova za data centre, zasnovanih na Zen 5 arhitekturi, sa do 192 jezgra i 384 thread-a, što će biti više nego dovoljno za takmičenje sa Xeon i Gaudi čipovima, barem na papiru.

Na pažljivo praćenoj Top500 listi, Intel-ov superkompjuter Aurora, koji još uvek nije potpuno operativan, zauzeo je drugo mesto iza AMD-ovog Frontier-a, ali je zauzeo prvo mesto na AI testu.

Izvor: Techradar

Source link

Intel se suočava s izazovima poslednjih godina, posebno nakon lansiranja iPhone-a sa Apple silicijumom, kao i uspona industrije čipova za AI i data centre, u kojoj dominiraju Nvidia i AMD. Xeon 6 i Gaudi 3…