Građevinski materijal sa manje ugljenika

„Sve staro je ponovo novo i upravo zato istražujemo izgradnju nabijene zemlje“, rekla je Sumi Sidikua, profesor građevinarstva i vodeći istraživač u Laboratoriji za testiranje naprednih geomaterijala Univerziteta Britanske Kolumbije. Sidikua je deo istraživačke grupe u UBC Okanagan koja preispituje stare građevinske prakse – upotrebu nusproizvoda i otpadnih materija – kao način da se poboljša građevinski materijal i održivost trgovine.

Sidikuina istraživačka grupa u UBC-u istražuje građevinske materijale sa niskim sadržajem ugljenika za infrastrukturu otpornu na klimu. Koristi održive aditive za modernizaciju drevne građevinske tehnologije, nabijene zemlje. Izgradnja nabijene zemlje minimizira eksploataciju prvobitnih materijala i prvenstveno koristi lokalno dostupne zemljane materijale.

Jedna takva alternativa je drveni leteći pepeo, nusproizvod mlinova celuloze i takođe elektrofilterski pepeo koji je nusproizvod elektrana na ugalj, objasnila je Sidikua. Industrija pokušava da pronađe upotrebu materijala kao što je leteći pepeo koji uglavnom završavaju na deponijama. Bolje opisan kao fini prah, elektrofilterski pepeo ima iste karakteristike čvrstoće i teksture kao cement i često se dodaje betonu da bi se poboljšala njegova čvrstoća.

Sa međunarodnom nestašicom građevinskog peska, građevinari traže jeftine i lako dostupne materijale koji su podjednako jaki za cement sledeće generacije. Zajedno sa BC Housing, pokrajinskom agencijom Crown odgovornom za subvencionisane stambene opcije, UBC-ov Build Better Cluster je u partnerstvu sa domorodačkim zajednicama kako bi integrisao nabijenu zemlju u izgradnju novih domova.

U većini slučajeva, rezultati ispitivanja pokazuju da elektrofilterski pepeo poboljšava svojstva konstrukcije i čini je pogodnom za upotrebu u hladnim i toplim klimama kao nosivi, nenosivi zidovi i zidovi izolacionih panela. Leteći pepeo takođe ima dodatnu prednost jer obezbeđuje povećana svojstva izolacije i dostupan je u udaljenim zajednicama.

Iako Sidikua ne predviđa ogroman porast u kućama i zgradama od nabijene zemlje koje će niknuti u kratkom roku, dodavanje materijala poput letećeg pepela u kompozitne cemente je već počelo.

„Postoji sve veći trend korišćenja nabijene zemlje, pre svega za estetske zidove i panele. Nadamo se da ćemo daljim istraživanjem u ovoj oblasti moći da skrenemo više pažnje i poverenja na korišćenje nabijene zemlje kao strukturnog dela“, rekla je ona.

Sledeći koraci za olakšavanje korišćenja nabijene zemlje su laboratorijski testovi velikih razmera za simulaciju stvarnih situacija opterećenja. „Štaviše, naša grupa istražuje održivost hvatanja i skladištenja ugljenika u nabijenoj zemlji za proizvodnju građevinskog materijala sa nultom ili negativnom emisijom“, dodala je Sidikua.

Istraživanje je podržano od strane Saveta za istraživanje prirodnih nauka i inženjerstva Kanade Discovery and Engage grant.

„Postoji sve veća potražnja za održivim građevinskim proizvodima ovde u Kanadi i širom sveta, a materijali poput letećeg pepela su samo početak novog i važnog trenda“, rekao je Sidikua.

Izvor: techbriefs.com

Source link

„Sve staro je ponovo novo i upravo zato istražujemo izgradnju nabijene zemlje“, rekla je Sumi Sidikua, profesor građevinarstva i vodeći istraživač u Laboratoriji za testiranje naprednih geomaterijala Univerziteta Britanske Kolumbije. Sidikua je deo istraživačke grupe…