Bolesti srca na telefonu – CardioSignal inovacija u prevenciji srčanih oboljenja

Iako je tehnologija nosivih uređaja, poput Apple Watch i Fitbit Charge, privukla pažnju, njihova tačnost za kliničku upotrebu često je upitna. Međutim, finska startap kompanija CardioSignal ističe prednosti svoje aplikacije koja koristi senzore pokreta u telefonu kako bi precizno merila otkucaje srca korisnika i tako detektovala najčešći poremećaj srčanog ritma, tačnije atrijalnu fibrilaciju (AFib).

CardioSignal je privukao investiciju od 10 miliona dolara početkom 2024. godine, a od tada  istovremeno planira proširenje svojih mogućnosti za otkrivanje drugih srčanih oboljenja kao što su srčana insufijencija, aortna stenoza, koronarna arterijska bolest i hipertenzija plućne aorte. Nosivi uređaji kao što su Samsung i Apple pametni satovi, takođe su sposobni za detekciju AFib-a, ali prednost CardioSignal tehnologije je preciznost i dubinska analiza srčanih ritmova. Ova tehnologija ne zahteva skupu specijalizovanu opremu, i tako pruža korisnicima jednostavan i pristupačan način praćenja zdravlja srca.

U razgovoru za portal TNW, generalni direktor kompanije CardioSignal, klinički kardiolog Juso Blumster je malo više pojasnio tehnike i način rada aplikacije koja prati promene srčanih ritmova. Aplikacija u stvari radi na jednostavnom principu dva senzora u telefonu (žiroskop i akcelerometar) koji, kada ga prislonite na grudi, mere srčani ritam, tačnije promene u njemu, objašnjava on.

Senzori su postali dovoljno precizni i osetljivi da mogu da mere otvaranje i zatvranje srčanih zalistaka, što je do sada bilo moguće samo putem ultrazvuka srca”, kaže Blumster. Da je na pragu nečeg revolucionarnog, otkrio je kada je poredio otkucaje srca sa ultrazvuka i one sa telefona, i video da su razlike među njima na „nivou statističke greške”.

CardioSignal je u stvari aplikacija koja se učitava u telefon, i koja se aktivira kada aparat prislonite na grudi. Posle minut vremena, podaci se šalju u bezbednu bazu medicinskih podataka koja se nalazi u oblaku i odatle korisnik dobija povratnu informaciju. Da nije neka šala, govori i podatak da je CardioSignal recenziran u preko 20 publikacija i da je kategorisan kao medicinski uređaj CE klase IIa.

CardioSignal je kao i mnoge druge medicinske tehnologije zasnovane na pametnim telefonima, ima nekoliko izazova pred sobom. Osim pitranja zaštite privatnosti podataka, postoji i pitanje uverljivosti i prihvatanja od strane korisnika. Iako je tehnologija sveobuhvatna i korisna, potrebno je uveriti ljude da je koriste redovno i u skladu sa uputstvima.

S obzirom na to da već neko vreme postoje aplikacije u nosivim uređajima, koje mere nivo šećera u krvi, mere krvni pritisak ili se vage za merenje i uređaji za praćenje metabolizma i slično povezuju sa telefonima, ne treba sumnjati da će i CardioSignal, kao HeadSpace ili Medisafe, biti opšteprihvaćen od strane korisnika u prevenciji i zaštiti zdravlja srca.

Source link

Iako je tehnologija nosivih uređaja, poput Apple Watch i Fitbit Charge, privukla pažnju, njihova tačnost za kliničku upotrebu često je upitna. Međutim, finska startap kompanija CardioSignal ističe prednosti svoje aplikacije koja koristi senzore pokreta u…