10 najčudnijih ideja za telefone iz zlatnog doba inovacija, od iskačućih kamera do uradi sam telefona

Da li se sećate Amazon Fire Phone-a? Džef Bezos ga je trijumfalno predstavio pre desetak godina, a za samo šest meseci prodavao se za 99 centi. Fire Phone je, istina, bio simpatičan, ali pomalo glomazan uređaj, sa dodatnom masom zbog 3D ekrana sa paralaksnim efektom. Ovaj neobičan dodatak možda je bio uzrok neuspeha Fire Phone-a.

Tokom vremena tržište pametnih telefona bilo je poligon za neka od najčudnijih tehnoloških rešenja na planeti; neobične ideje koje su u to vreme imale smisla za nekoga u sektoru istraživanja i razvoja, ali su kod potrošača izazivale zbunjenost ili, još gore, nezainteresovanost. Neki od ovih pokušaja bili su toliko ekstremni da su propali kao eksperimentalni mlazni avioni, ostavljajući kompanije da počiste nered i preispitaju svoje odluke.

Posle malo istraživanja istorije Fire Phone-a, počeli smo da razmišljamo o svim drugim neuspelim pokušajima – Android pametnim telefonima sa divljim dizajnom ili funkcijama koji su pružali trenutke intrigantnosti, a potom nestajali. Oni su tehnička verzija „flash paper“ efekta.

Setite se Facebook telefona? Napravio ga je HTC za Facebook pre nego što je postao Meta. Telefon je stavio društvenu mrežu u prvi plan, čak je činio Facebook početnim ekranom. Drugim rečima, Facebook je bio neizbežan.

Facebook Home je bio prepun notifikacija i konstantno preuzimao ažuriranja i slike prijatelja. Platforma je omogućavala upravljanje tim sadržajem, ali ubrzo je postalo jasno da niko nije želeo toliko Facebook-a. Malo ko se danas seća Facebook telefona – ili HTC-a kao proizvođača telefona.

Smeli koraci

Nedostaje nam vreme kada je OnePlus rizikovao sa inovacijama, a postoji par nezaboravnih tehnologija sa njihovih uređaja koje nikada nećemo zaboraviti.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Zamislite telefon sa iskačućom kamerom. Bolje rečeno, pogledajte onu na OnePlus 7 Pro. Ovo je bio prvi i poslednji put da smo videli takvu tehnologiju i bila je prilično cool. Kamera od 16 MP iskakala je sa vrha telefona, a u slučaju da vam ispadne, automatski se uvlačila nazad. To je bilo briljantno – ali je brzo odbačeno od strane OnePlus-a.

Druga neobična tehnologija OnePlus-a zapravo je bila slučajna. OnePlus je u svoj 8 Pro flegšip ubacio fotohronomski filter. Ništa naročito na prvi pogled sve dok se neko nije dosetio da se filter može koristiti za pregled kroz određene vrste plastike, pretvarajući ga u mini X-ray mašinu! Bilo je zabavno, ali je OnePlus brzo shvatio da je ovo suviše neobična funkcija i ubrzo ju je isključio putem softverskog ažuriranja.

Previše ekrana

Dok su sklopivi telefoni sa više ekrana danas relativno uobičajeni, rani pokušaji su bili potpuni promašaj. Niko nije mogao da nađe praktičan način da na telefonu veličine koja staje u džep, koristi više od jednog ekrana.

Prvo je tu bio Sprint Kyocera Echo. Bio je prilično debeo kako bi smestio dva ekrana koja ste spajali u jedan, a Sprint je angažovao iluzionistu Dejvida Blejna da ga predstavi. Blaine je zadržao dah pod vodom osam minuta, što je verovatno duže nego što je iko smatrao Kyocera telefon održivim.

Godinama kasnije, LG nas je zbunio modelom Wing. Izgledao je kao normalan 5G telefon sve dok niste okrenuli gornji ekran za 90 stepeni, otkrivajući polovinu drugog ekrana ispod. Ovaj potez pretvorio je telefon u nešto poput krsta, što možda može biti korisno za odbijanje vampira, ali nije bilo nimalo  praktično tokom upotrebe.

Čak ni slava nije mogla sakriti loše ideje od oštrog oka potrošača. Muzičar i povremeni tehnološki preduzetnik Will.i.Am je predstavio Puls, nosivi telefon koji je izgledao kao najružnija narukvica na svetu i nije proveo mnogo vremena u trendu.

„Uradi sam“ telefoni

Ako pratite trendove u telefonima, primetićete da su svi prilično slični, sa malo varijacija u veličini ekrana, dizajnu i karakteristikama. Ekscentrični modeli brzo nestaju, ali to nije zaustavilo kompanije da pokušaju nešto radikalno drugačije – poput kreiranja sopstvenog telefona. Nazovimo ovu grupu „sklopi sam“ konceptom u dizajnu telefona.

Google je bio među prvima sa projektom Ara, praktično dajući ljudima kesu delova i govoreći im da naprave telefon kakav žele. Iskreno, ovo nikada nije bilo više od eksperimenta. Bilo je ljudi koji su verovali da je Ara tačno ono što potrošači žele i da je to budućnost telefona. Prodaja je, međutim, govorila drugačiju priču i Google je odavno obustavio taj projekat.

Motorola je pokušala nešto slično sa modularnim Moto modelima koji su prihvatali dodatke poput boljih kamera, ogromnih zvučnika i drugih funkcija. Međutim, niko ih nije kupovao.

Endi Rubinov Essential Phone krenuo je sličnim putem, sa sitnim modularnim dodacima poput 360 kamere. Problem je bio što većina korisnika ne kupuje samostalne 360 kamere, pa zašto bi želeli da ih prikače na svoj telefon?

Naravno, Essential Phone je ubrzo postao sve samo ne esencijalan.

Imamo određenu naklonost prema ovim i mnogim drugim čudnim tehnologijama pametnih telefona koje su dolazile i odlazile tokom godina. Ne zato što verujemo da su trebale uspeti, već zato što su to bile avanturističke ideje koje su unosile raznolikost u industriju.

Biti drugačiji nije nagrađeno u svetu telefona. Većina sada uspeva imitirajući najbolje od iPhone-a. Pravi prodori su retki, ali ne i nemogući. Sklopivi telefon, uostalom, bio je potpuno čudna i gotovo nemoguća ideja – dok to nije zaista i postao.

Sklopivi telefoni još nisu u potpunosti dokazani na tržištu, ali smo uvereni da su jedna čudna ideja koja će opstati. Ako ne, biće na vrhu sledeće liste, piše i analizira TechRadar.

Source link

Da li se sećate Amazon Fire Phone-a? Džef Bezos ga je trijumfalno predstavio pre desetak godina, a za samo šest meseci prodavao se za 99 centi. Fire Phone je, istina, bio simpatičan, ali pomalo glomazan…