NASA je otkrila nešto “plavo i neočekivano” na Marsu: bez mogućeg objašnjenja
Kroz istoriju istraživanja planeta, Mars je uvek bio visoko na listi prioriteta, ali najnovija otkrića NASA Perseverance rovera, izazvala su ustaljeno geološko shvatanje Crvene planete u drevnom koritu reke Jezero. Ta otkrića, kao što je neobična stena nazvana Atoko Point, pružaju mnogo informacija o Marsovoj evoluciji, uključujući vulkansku aktivnost i postojanje vodotokova, čime se postavljaju dodatna pitanja o prošlosti planete.
“Geološka kolekcija iznenađenja”: Marsov Atoko Point i nova saznanja
Na početku je rover krenuo prema rečnoj formaciji nazvanoj Neretva Vallis, što je bio težak zadatak, ali se pretvorio u potragu za različitim stenama na površini Marsa. Prelazeći preko peskovitog terena, Perseverance je stigao do Mount Washburn-a, gde je pronašao brojne stene, od kojih svaka pruža delić slagalice marsovske geologije.
Atoko Point, stena sa belim tačkicama okružena tamnijim stenama, takođe je fascinantno geološko nalazište. Zbunila je geologe zbog svoje mešavine piroksena i feldspata. Istraživač sa Univerziteta Western Washington, Brad Garczynski, nazvao je ove stene vulkanskim uzorcima i opisao ih kao “geološku kolekciju iznenađenja” jer su verovatno donesene iz drugih delova kratera pre više miliona godina.
Razotkrivanje vulkana na Crvenoj planeti i razumevanje uloge minerala sa Atoko Point-a
SuperCam na roveru Perseverance i Mastcam-Z obavili su detaljna posmatranja Atoko Point-a i okolnih područja. Jedna od karakteristika stene ukazuje na to da potiče iz veoma duboke formacije unutar Marsa, najverovatnije iz bazena lave zabeleženog na zidovima kratera. Takođe, može se pretpostaviti da je stena erodirala i pomerila se putem drevnih rečnih sistema, gde postoje jasni dokazi o vodi na površini Marsa.
Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.
Minerali koji se obično nalaze u unutrašnjosti vulkana postavljaju pitanje o ranijoj vulkanskoj aktivnosti na Marsu. Prisustvo minerala kao što su piroksen i feldspat, koji se nalaze i u Zemljinoj kori u mnogim aktivnim područjima, sugeriše da je Mars nekada imao burnu geološku aktivnost. To takođe znači da postoji mogućnost proučavanja procesa formiranja površine magme koja je u različitim dobima prekrivala planetu.
NASA istražuje drevni pejzaž Marsa proučavajući Mount Washburn
U blizini Atoko Point-a, litološke jedinice identifikovane na Mount Washburn-u znatno se razlikuju po boji, veličini i geo-hemijskom sastavu, što pomaže u rekonstrukciji drevnog terena Marsa. Prateći obod kratera Jezero, rover otkriva da su raznolike litologije Mount Washburn-a donesene rečnim tokovima koji su nekada postojali na površini Marsa i ulivali se u krater sa materijalom donesenim iz udaljenih oblasti. Prisustvo kamenja i konglomerata sugeriše teoriju da Mars nije imao samo reke, već i kompleksan hidrološki sistem, sposoban za prenos velikih stena i drugog otpada na dugim udaljenostima.
Podaci koje su analizirali NASA istraživači ukazuju na to da bi ove stene mogle biti ključ za procenu primarnih tokova vode u odnosu na krater Jezero i njegove periferije. Kroz analizu različitih tipova stena kao što su one pronađene na Atoko Point-u, naučnici očekuju da će bolje razumeti ulogu vode u strukturalnoj evoluciji Marsa i oblikovanju njegovog pejzaža. Takvi dokazi o postojanju drevnih reka posebno su važni za procenu prošle naseljivosti Marsa.
Radoznalost prema Marsu oduvek je bila prisutna, a otkrića sa misije Perseverance dokazuju da ima još mnogo toga za naučiti. Svakim novim uzorkom stene koji se analizira, dolazimo sve bliže otkrivanju tajni planete Mars, čime se nastavlja napor da se razume istorija Sunčevog sistema.
Kroz istoriju istraživanja planeta, Mars je uvek bio visoko na listi prioriteta, ali najnovija otkrića NASA Perseverance rovera, izazvala su ustaljeno geološko shvatanje Crvene planete u drevnom koritu reke Jezero. Ta otkrića, kao što je…