James Webb teleskop: Misteriozne crvene tačke

James Webb teleskop se vraća s novim, neverovatnim snimcima iz dalekog svemira – u najstarijem delu univerzuma vidljivom sa Zemlje otkriveno je na stotine galaksija koje su postale poznate kao „Male, crvene tačke“. Zanimljivo je da se ne radi o običnim galaksijama.

Ako je prva teorija tačna, Male crvene tačke predstavljaju najgušća zvezdana okruženja ikada otkrivena u svemiru. Druga hipoteza se koncentriše na crne rupe: skoro svaka mala crvena tačka pokazuje znakove prisustva supermasivne crne rupe, ali su ovi objekti toliko masivni da prkose uobičajenim zakonima. Eksperti procenjuju da su ove crne rupe često gotovo iste mase kao galaksija koja ih okružuje, što znači da bi mogle biti premasivne u odnosu na standardne proporcije galaksija i crnih rupa. Problem je u tome što ove rupe ne emituju dovoljno rendgenskih zrakova, što dodatno komplikuje stvari.

Ako se u budućnosti otkrije rendgenska ili radio emisija, to će potvrditi prisustvo crne rupe. Ako se pak pokaže da se svetlost emituje samo iz zvezda, to će značiti da su ove galaksije zaista toliko guste da oponašaju efekte crnih rupa. Crvene tačke već zovu „majstorima prerušavanja“, pa ostaje da se vidi gde su, šta su i zašto su.

Source link

James Webb teleskop se vraća s novim, neverovatnim snimcima iz dalekog svemira – u najstarijem delu univerzuma vidljivom sa Zemlje otkriveno je na stotine galaksija koje su postale poznate kao „Male, crvene tačke“. Zanimljivo je…