Prva komercijalna šetnja u svemiru se prati na svim društvenim mrežama

Ponekad zaboravimo koliko se svet promenio, a stvari poput privatnih šetnji u svemiru su tu da nas na to podsete. Ono o čemu se nekad samo maštalo danas može da se vidi na svim društvenim mrežama – korisnici širom sveta slike „običnog čoveka“ u svemiru izvlače iz džepa, gledaju na pauzi za ručak.

PCPress.rs Image

Dobro, ne baš „običnog čoveka“ – milijarder Jared Isaacman i inženjerka Sarah Gillis su napravili istorijske pokrete daleko iznad Zemljine površine. Mnogi bi rado s njima pobegli od ratova i klimatskih promena, ali to za sada mogu samo manje „obični“ s dubokim džepom. Ili zaposleni u kompaniji SpaceX. Misija Polaris Dawn krenula je put svemira 10. septembra, a posadu čini jedan milijarder, jedan pilot i dve inženjerke iz kompanije SpaceX.

Mediji su pisali da se radi o misiji koja „redefiniše granice komercijalnog istraživanja svemira“. Letelica Crew Dragon je poletela 10. septembra iz Kenedy svemirskog centra na Floridi, a mnogi su misiju označili kao „rizičnu“. Predvodi je milijarder Jared Isaacman koji je zapovedao i misijom Inspiration4 2021. godine. Pored njega tu je i pukovnik ratnog vazduhoplovstva u penziji – Scott “Kidd” Poteet, te inženjerke kompanije SpaceX – Sarah Gillis i Anna Menon. Ovo je ujedno i prva misija čiji su deo i zaposleni u ovoj kompaniji.

Da se podsetimo: Polaris Dawn je imao nekoliko ozbiljnih ciljeva, na prvom mestu prvu komercijalnu aktivnost izvan letelice. Isaacman i Gillis su prošetali svemirom, a Crew Dragon je dostigla visinu od 1.400 kilometara, čime je nadmašila rekord koji je postavila Gemini 11 1966. godine. Misija je uključila i 40 naučnih eksperimenata koji se bave ispitivanjem uticaja svemirskog zračenja i mikrogravitacije na zdravlje članova/ica posade, kao i testiranje Starlink tehnologije laserske komunikacije u svemiru.

Kapetan misije Jared Isaacman je prvi izašao iz kapsule, a za njim i Sarah Gillis. Ostatak posade je ostao unutra. Sve je potrajalo oko dva sata, a svako od pomenuto dvoje je dobio po 20 minuta u svemiru. Testirali su odela, a u trenutku pisanja teksta su se vratili u kapsulu i čekaju da se pritisak u letelici izjednači s onim u odelima.

Source link

Ponekad zaboravimo koliko se svet promenio, a stvari poput privatnih šetnji u svemiru su tu da nas na to podsete. Ono o čemu se nekad samo maštalo danas može da se vidi na svim društvenim…