Upravljanje greškama u Excel izveštajima
Greške se događaju! Ponekad možete da ih predvidite, ponekad i ne. Error Checking opcije, koje možete da pronađete u Formulas ribonu, olakšaće vam pronalaženje grešaka. Ipak, postoje situacije kada greške želite da „zamaskirate“. U tekstu koji sledi biće reč o nekoliko Excel funkcija pomoću kojih možete da upravljate greškama.
Tipičan primer greške u Excel-u je kada broj pokušate da podelite sa nulom. U slučaju da se dogodi ovakva greška u ćeliji će se pojaviti poruka: #DIV/0! Funkciju ISERROR možemo da iskoristimo da proverimo da li je u zadatoj ćeliji došlo do greške. Ako jeste, ona će vratiti rezultat TRUE; ako nije, vratiće rezultat FALSE. Za proveru da li je došlo do greške možete da iskoristite i funkciju ISERR koja ima istu sintaksu, a proverava da li je nastala greška koja nije #N/A. Ovu grešku, koja nastaje kada se ne pronađe zadata vrednost, ignoriše… Ako želite da proverite eksplicitno da li je nastala #N/A greška možete da iskoristite funkciju ISNA…
Funkcija ERROR.TYPE, za zadatu ćeliju u kojoj se dogodila greška, vraća kod greške. Ovaj kod se može dalje iskoristiti za različita izračunavanja. Na primer, možemo ga dodati kao argument funkcije IF da bismo prikazali poruku o grešci…
Možda najčešće korišćena funkcija za proveru greške je IFERROR. Njena svrha je ustvari da „zamaskira“ grešku. Ona ima dva argumenta: prvi je izraz u kome se može dogoditi greška, a drugi je rezultat koji vraća ukoliko se ona dogodi. To može da bude tekstualna poruka o grešci, broj, ali i neki drugi izraz.
Funkcije za proveru i upravljanje greškama mogu se kombinovati sa informacionim funkcijama koje vraćaju TRUE ili FALSE, u zavisnosti od toga da li je neki uslov ispunjen. Na primer, ISNUMBER proverava da li je zadata vrednost broj, ISEVEN da li je paran a ISODD da li je neparan broj; ISTEXT proverava da li je zadata vrednost tekst, a ISBLANK da li je u pitanju prazna ćelija…
Možda će vas zanimati:
Greške se događaju! Ponekad možete da ih predvidite, ponekad i ne. Error Checking opcije, koje možete da pronađete u Formulas ribonu, olakšaće vam pronalaženje grešaka. Ipak, postoje situacije kada greške želite da „zamaskirate“. U tekstu…
Najnovije
- BIZIT 2024: Pogledajte snimak oba konferencijska dana
- Apple MacBook Air sa OLED ekranom mogao bi biti odložen do 2027. godine
- Samsung Galaxy S24 među deset najprodavanijih telefona u SAD, prvi put nakon S9 serije
- Max najavljuje mere protiv deljenja lozinki, po uzoru na Netflix
- Sony ugasio Firewalk Studio | PC Press