Bluetooth povezivanje sa satelitima u svemiru je sada moguće sa Zemlje

Uspostavljanje Bluetooth veze sa satelitom koji orbitira u sloju termosfere, do granice od 600 kilometara iznad Zemlje, predstavlja istorijski uspeh kompanije Hubble Network koja je prva to učinila. Iz izveštaja koji su dostupni može se videti da je za celu operaciju bilo potrebno samo jedno ažuriranje na zemaljskom Bluetooth uređaju, a ceo događaj sada pomera granice u komunikacijama i na ovaj način unapređuje tehnologiju na viši nivo.

Na osnovu nedavno objavljenih rezultata testiranja otkriveno je da su dva satelita startapa Hubble Network koji orbitiraju u termosferi na visinama do 600 kilometara, uspeli da pošalju signale ka Zemlji zahvaljujući 3,5-milimetarskim Bluetooth čipovima. U odnosu na standardno povezivanje dva uređaja tipičnom Bluetooth vezom, gde dva uređaja ponekad imaju problem i na kratkim udaljenostima, ova veza postignuta je ažuriranjem firmvera na čipsetu uređaja.

Sateliti primaju signale putem patentirane fazne antene mreže Hubble Network koja funkcioniše kao pojačalo za Bluetooth radio signale u oba smera. Problem koji je u ovom slučaju rešila mlada kompanija je i Doplerov efekat koji modulira frekvencije satelita, a javlja se zbog velike brzine kojom se oni kreću u orbiti.

Lica i imena koji stoje iza osnivanja ovog starapa od ranije su poznata u svetu tehnoloških kompanija. Osnivaču su Aleks Haro (suosnivač Life360, aplikacije za praćenje lokacije u realnom vremenu), Ben Vajld (osnivač Iotera, startap hardvera za tehnologiju praćenja GPS-a, koji se koristi za praćenje lokacije predmeta kao što su automobili, kućni ljubimci i slično) i vazduhoplovni inženjer Džon Kim, dok je sama kompanija osnovana 2021. godine. Startap Hubble Network, sa sedištem u Sijetlu, prikupila je 20 miliona dolara u seriji „A finansiranja” u martu 2023. godine, i od tada ređa samo uspehe, Tom’sHardware.

Trenutno kompanija ima samo dva satelita u orbiti. Plan je da pošalje treći i četvrti satelit sa Space-X Transporter 11 i 13 misijama do februara 2025. godine. Na taj način će da formira „beta konstelaciju” koja ima već nekoliko korisnika. Ova beta verzija konekcije će da omogući povezivanje sa zemaljskim korisnicima barem jednom dnevno, što je idealno za slučajeve sa minimalnim održavanjem.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Plan je da u orbiti bude 32 satelita do 2026. godine koji će činiti „alfa proizvodnu konstelaciju” i tako omogućiti povezivanje sa Zemljom na dva do tri sata dnevno.

Krajnji cilj ove satelitske mreže je da se infiltrira na internet tržište sa jeftinijim i manje naprednim Bluetooth tehnologijama i da omogući globalni pristup tim proizvodima. Na primer, zvono na ulaznim vratima postaje beskorisno ako Wi-Fi u kući prestane da radi, dok monitori na naftnim platformama zahtevaju jaku konekciju kako bi komunicirali sa centralnom bazom.

U viziji kompanije Hubble Network, svi ovi problemi postaju prošlost zahvaljujući globalnoj Bluetooth mreži, gde je i GPS koji može da komunicira u odnosu na samo puko određivanje lokacije.

Konekcija sa milijardama uređaja kao krajnji cilj kompanije Hubble Network je odlična ideja, međutim, da li će uspeti, videćemo tek po lansiranju ostalih satelita.

Source link

Uspostavljanje Bluetooth veze sa satelitom koji orbitira u sloju termosfere, do granice od 600 kilometara iznad Zemlje, predstavlja istorijski uspeh kompanije Hubble Network koja je prva to učinila. Iz izveštaja koji su dostupni može se…